Dzień chemiczny

W dniu 7 czerwca 2019 roku odbył się dzień chemiczny. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych przeprowadzonych pod okiem pani Agnieszki Cesarz. Młodzież klas ósmych przeprowadzała różne doświadczenia pod hasłem „Wykrywanie substancji odżywczych w żywności”.  Wykrywali:

– tłuszcze w pestkach dyni, ziarnach słonecznika i orzechach;

–  białka w mleku i twarogu;

– glukozę w soku jabłkowym;

– skrobię w ziemniakach.

Warsztaty umożliwiły powtórzenie, pogłębienie oraz  utrwalenie wiadomości z działu „Substancje o znaczeniu biologicznym”.

Punktem kulminacyjnym dnia chemicznego były zabawy z ciekłym azotem, które uczniom, podobały się najbardziej i na długo pozostaną w ich pamięci. W tym dniu zajęcia potwierdziły, że chemia nie jest dziedziną dla „wybrańców”, którzy rozumieją „o co chodzi, w tych zawiłych wzorach i reakcjach chemicznych”. To dziedzina wiedzy, której nauka może być naprawdę świetną zabawą.