Get Adobe Flash player

ŁączyNasPamięć

Nasza szkoła w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przystąpiła do Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem jest upamiętnienie powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943r. i było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.

W 2023 roku Akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim.

Uczniowie klas 6a, 6b, 6d i 8g wraz z wychowawcami p. Ewą Lewicką, p. Iwoną Kaniewską, p. Magdaleną Domagałą i p. Moniką Piecychną-Grzegorzewską przygotowali papierowe kwiaty, które są upamiętnieniem powstania w getcie warszawskim. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

19 kwietnia, w dniu wybuchu powstania, wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu rozdali żonkile, przypominając ich znaczenie. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły chętnie dołączyli do akcji.

W klasie 8d pani Marzena Cichocka przeprowadziła warsztaty pod tytułem Nie było żadnej nadziei, w trakcie których wykorzystane zostały materiały edukacyjne przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z p. Cichocką odwiedzili kirkut – nowy cmentarz żydowski przy ul. Gwardii Ludowej, gdzie złożyli żonkile i oddali hołd osobom, które podjęły walkę w getcie warszawskim.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i zademonstrowali pamięć, przypinając symboliczny kwiat żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Organizatorzy: Szkolne Koło Wolontariatu

p. Marzena Cichocka