Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy.
Ojczyzna piękne słowo, jak je tłumaczyć?
11 listopada to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. W całym kraju obchodzone jest wtedy Narodowe Święto Niepodległości, którego świętowanie ma różne sposoby.

W naszej szkole – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – obchodziliśmy 10 listopada 2023 roku. Tego dnia społeczność szkolna miała symboliczne biało – czerwone kotyliony oraz uczestniczyła w apelu, który rozpoczął się o godz. 10.45 w tematycznie udekorowanej sali gimnastycznej. Po kilkunastu minutach rozbrzmiewał w niej hymn narodowy, pięknie śpiewany przez uczniów i nauczycieli. Uroczysty charakter akademii podkreślił polonez – taniec – w wykonaniu uczniów klasy V e pod kierunkiem p. D. Jabłonowskiej. Bardzo ładnie zaprezentowały się dzieci z kl. III a, które zaśpiewały pieśń Białe róże oraz dumnie odpowiedziały za co kochają Polskę. W dalszej części spotkania umiejętności wokalne zaprezentował gościnnie występujący zespół Kucanki oraz chór szkolny pod opieką p. M. Usiądka. W wykonaniu obu zespołów usłyszeliśmy kilka pieśni patriotycznych. Pod koniec apelu uczniowie z kl. III a – w asyście wychowawczyni – p. J.Śmigielskiej, w nietypowy sposób zaprezentowali jeden z symboli narodowych – barwy biało – czerwone. Istotne słowa dotyczące patriotyzmu, szacunku do języka polskiego, tradycji i wszystkiego tego, co nas Polaków łączy jako naród, przekazała zebranym p. Dyrektor B. Markowska. Prowadzącym uroczystość był p. W. Zalewski oraz uczniowie z kl. V d i V e, którzy w profesjonalny sposób przedstawili krótką historię państwa polskiego w drodze do niepodległości oraz recytowali wiersze o ojczyźnie.

Nad przygotowaniem i przebiegiem apelu opiekę sprawowali: p. M. Mikołajczak, p. J. Śmigielska, p. W. Janusz.

Akademia z okazji Święta Niepodległości była nietypową lekcją historii.